| Warranty | 1 Year Limited Nikon Canada Warranty |
|---|
|
| Camera Type | Mirrorless Camera |
|---|
| Camera Style | Pro |
|---|
| Lens Mount | Nikon Z |
|---|
| Camera Format | Full-Frame |
|---|
| Effective Pixels | 24.5MP |
|---|
| Approx. Resolution | 24MP |
|---|
| Sensor Type/Size | 35.9 x 23.9 mm |
|---|
| File Formats | Still: JPEG, RAW; Movie: MOV,MP4 |
|---|
| Dust Reduction System | Requires Capture NX-D |
|---|
| Memory Card Type | XQD |
|---|
| Noise Reduction | Yes |
|---|
| Image Stabilization | Yes |
|---|
|
| ISO Sensitivity | 100-51,200 (Expanded: Low to 50; High to 204,800) |
|---|
| Shutter | 1/8000 to 30 sec., Bulb, Time |
|---|
| Remote Control | via your Smartphone and SnapBridge version 2.5 |
|---|
| Metering Method | Matrix, Centre-weighted, Spot, Highlight-weighted |
|---|
| Exposure Modes | Auto, Programmed auto with flexible program, Shutter-priority auto, Aperture-priority auto, Manual, User settings (U1, U2, U3) |
|---|
| White Balance Modes | Auto (3 types), Colour Temperature (2500 K-10,000 K), Cloudy, Direct Sunlight, Flash, Fluorescent (7 types), Incandescent, Natural light auto, Preset Manual (up to 6 values), Shade |
|---|
| Burst Rate | 1-5, 5.5, 12 fps |
|---|
|
| Continuous Shooting | Yes |
|---|
| Self Timer | 2, 5, 10, 20 sec.; 1-9 exposures at intervals of 0.5, 1, 2, or 3 sec. |
|---|
| In-Camera Image Editing | Yes |
|---|
| Connectivity | HDMI C, USB C or SuperSpeed USB |
|---|
|
| Viewfinder Type | Quad VGA OLED |
|---|
| Viewfinder Size | 1.27 cm/0.5 in. |
|---|
| Viewfinder Coverage | 100% |
|---|
| Viewfinder Magnification | 0.8x |
|---|
| Diopter Adjustment | -4 to +2 m-1 |
|---|
| Screen Size | 3.2" |
|---|
| Display Screen Type | Tilting Touch |
|---|
| Live View | Yes |
|---|
|
| Video Recording | Yes |
|---|
| Video Resolution | 4K UHD, FHD |
|---|
| File Size | 4K UHD 3840x2160, Full HD 1920x1080 |
|---|
| Continuous Shooting Time | 1-5, 5.5, 12 fps |
|---|
| Audio Recording | Linear PCM, AAC |
|---|
|
| Flash Modes | Front-curtain sync, Rear-curtain sync, Red-eye reduction, Red-eye reduction with slow sync, Slow rear-curtain sync, Slow sync |
|---|
| Max Sync Speed | 1/200 sec. |
|---|
| Flash Compensation | -3 to +1 EV in increments of 1/3 or 1/2 EV available |
|---|
|
| Swivel/Tilt LCD | Yes |
|---|
| Weather Resistant | No |
|---|
| Built-in Flash | No |
|---|
|
| Battery | EN-EL15b rechargeable Li-ion |
|---|
|
| Weight | 585 g (20.7 oz) |
|---|
| Dimensions (WxHxD) | 134 x 100.5 x 67.5 mm (5.3 x 4 x 2.7 in) |
|---|
| Colour | Black |
|---|
|
| Focal Length | 24-70mm |
|---|
| Aperture (Max. & Min.) | Max: F4; Min: F22 |
|---|
| Camera Mount Type | Nikon Z |
|---|
| Format Compatibility | FX; DX |
|---|
| Angle of View | Full-Frame: 34.3-84 degrees; APS-C: 22.83-61 degrees |
|---|
| Minimum Focus Distance | 0.3m (0.99 ft.) |
|---|
| Maximum Close-Up Magnification | 0.3x |
|---|
| Groups/Elements | 11 Groups/14 Elements |
|---|
| Diaphragm Blades | 7 |
|---|
|
| Autofocus | Yes |
|---|
| Tripod Collar | No |
|---|
| Image Stabilization | Yes |
|---|
|
| Dimensions (DxL) | 77.5 x 88.5 mm (3.1 x 3.5 in) |
|---|
| Filter Thread | 72 mm |
|---|
| Weight | 500 g (17.7 oz) |
|---|
|