| Camera Type | Digital SLR |
|---|
| Camera Style | Enthusiast |
|---|
| Lens Mount | Sony A |
|---|
| Camera Format | APS-C |
|---|
| Effective Pixels | 24.3MP |
|---|
| Approx. Resolution | 24MP |
|---|
| Sensor Type/Size | 23.5 x 15.6mm CMOS |
|---|
| File Formats | JPEG, RAW |
|---|
| Memory Card Type | Memory Stick Pro Duo, Memory Stick Pro HG-Duo,
SD/SDHC/SDXC |
|---|
|
| ISO Sensitivity | 100-25,600 |
|---|
| Shutter | 1/8000 sec to 30 sec., Bulb |
|---|
| Remote Control | optional RMT-DSLR2 |
|---|
| Mirror Lock-Up | NA |
|---|
| Metering Method | Multi-segment, Center-weighted, Spot |
|---|
| Exposure Modes | iAUTO, Superior Auto, Programmed AE, Aperture priority, Shutter priority, Manual, Memory Recall (MR1/2/3)), Sweep Panorama, Scene Selection, Movie (P/A/S/M), Continuous Advanced Priority |
|---|
| White Balance Modes | Auto WB, Daylight, Shade, Cloudy, Incandescent, Fluorescent (Warm White, Cool White, Day White, Daylight), Flash, Color Temperature (2500 to 9900K), Color Temp. Filter (G7 to M7, A7 to B7), Custom (1/2/3), Custom Set AWB micro adjustment; G7 to M7 (15-ste |
|---|
|
| Continuous Shooting | Up to 12 fps |
|---|
| Self Timer | 2 sec, 10 sec. |
|---|
| Connectivity | HD Output, HDMI D, USB 2.0 |
|---|
| Wi-Fi Capable | Yes |
|---|
|
| Focus Type | Auto |
|---|
| Focus Mode | Single-shot AF, Continuous AF, Automatic AF selectable, Direct Manual Focus, Manual Focus |
|---|
| Autofocus Points | 19 |
|---|
|
| Viewfinder Type | Electronic |
|---|
| Viewfinder Coverage | 100% |
|---|
| Viewfinder Magnification | 1.09x |
|---|
| Diopter Adjustment | -4.0 to +3.0m |
|---|
| Screen Size | 3.0" |
|---|
| Display Screen Type | Tiltable LCD |
|---|
| Screen Coverage | 100% |
|---|
| Angle of View | NA |
|---|
| Live View | Yes |
|---|
|
| Video Recording | NTSC |
|---|
| Video Resolution | HD |
|---|
| File Size | 1920 x 1080 (Full HD)
1440 x 1080 (HD)
640 x 480 (Standard) |
|---|
| Exposure Control | iAUTO, Superior Auto, Programmed AE, Aperture priority, Shutter priority, Manual, Memory Recall (MR1/2/3)), Sweep Panorama, Scene Selection, Movie (P/A/S/M), Continuous Advanced Priority |
|---|
| ISO Sensitivity | 100-12,800 |
|---|
| Exposure Compensation | -5 EV to +5 EV (in 1/3 or 1/2 EV steps) |
|---|
| Focus (Auto/Manual) | Program, Shutter Priority, Aperture Priority or Manual |
|---|
| Continuous Shooting Time | NA |
|---|
| Audio Recording | Built-in stereo microphone or Optional External Mic |
|---|
|
| Flash Modes | Flash off, Auto flash, Fill-flash, Slow Sync., Rear Sync, Wireless, Hi-speed sync, Red-eye reduction (On/Off) |
|---|
| Built-in Flash | Yes |
|---|
| Guide No. (Feet/Metres) | 12 (in meters at ISO100) |
|---|
| Max Sync Speed | 1/250 sec |
|---|
| Flash Compensation | +/-3EV in 1/3 or 1/2EV steps |
|---|
| External Flash Connection | Yes |
|---|
|
| Swivel/Tilt LCD | Yes |
|---|
| Weather Resistant | Yes |
|---|
| Built-in Flash | Yes |
|---|
|
| Battery | NP-FM500H Rechargeable lithium-ion Battery Pack |
|---|
| AC Power Adapter | NA |
|---|
| Operating/Storage Temperature | NA |
|---|
|
| Weight | 653g (1 lb 7 oz) |
|---|
| Dimensions (WxHxD) | 142.6 x 104.2 x 80.9 mm (5 5/8 x 4 1/8 x 3 1/4 in) |
|---|
| Colour | Black |
|---|
|
| Focal Length | 16-50mm |
|---|
| Aperture (Max. & Min.) | Max: f/2.8, Min: f/22 |
|---|
| Camera Mount Type | Sony Alpha |
|---|
| Format Compatibility | APS-C |
|---|
| Angle of View | 83-32 degrees |
|---|
| Minimum Focus Distance | 0.30m |
|---|
| Maximum Close-Up Magnification | 0.20x |
|---|
| Groups/Elements | 13 Groups/16 Elements |
|---|
| Diaphragm Blades | 7 |
|---|
|
| Autofocus | Yes |
|---|
| Tripod Collar | No |
|---|
| Image Stabilization | No |
|---|
|
| Dimensions (DxL) | 81 x 88mm (3 1/4 x 3 1/2 in) |
|---|
| Filter Thread | 72mm |
|---|
| Weight | 577g (20.4 oz) |
|---|
|