| Camera Type | Mirrorless Camera |
|---|
| Camera Style | Pro |
|---|
| Lens Mount | Sigma SA |
|---|
| Camera Format | APS-H |
|---|
| Effective Pixels | 38.6MP |
|---|
| Approx. Resolution | 39MP |
|---|
| Sensor Type/Size | 26.7 x 17.9mm (1.0 x 0.7in. ) CMOS (Foveon X3) |
|---|
| File Formats | JPEG, RAW |
|---|
| Memory Card Type | SD / SDHC / SDXC, Eye-Fi Card |
|---|
|
| ISO Sensitivity | 100-6400 |
|---|
| Shutter | 1/4000 - 30 sec., Bulb (With Extended Mode : Max. 2 min.) |
|---|
| Remote Control | Yes |
|---|
| Metering Method | Evaluative, Spot, Center-Weighted Average |
|---|
| Exposure Modes | Program AE (Program Shift is possible), Shutter Speed Priority AE, Aperture Priority AE, Manual |
|---|
| White Balance Modes | Auto, Auto (Lighting Source Priority), Daylight, Shade, Overcast, Incandescent, Fluorescent, Color Temperature, Flash, Custom 1, Custom 2, Custom 3 |
|---|
|
| Continuous Shooting | Yes |
|---|
| Connectivity | USB (USB3.0, micro B), HDMI (Type C mini-pin HDMI connector), Remote, Hot shoe (contact X synchronization at 1/180 sec. or less, with dedicated flash linking contact) |
|---|
|
| Viewfinder Coverage | 100% |
|---|
| Viewfinder Magnification | 0.96x (-1m-1, 50mm F1.4 at infinity) |
|---|
| Diopter Adjustment | -4m-1 to +2m-1 |
|---|
| Screen Size | 3.0" |
|---|
| Display Screen Type | TFT color LCD |
|---|
| Screen Coverage | 100% |
|---|
|
| Aspect Ratio | 21:9, 16:9, 3:2, 4:3, 7:6, 1:1 |
|---|
|
|
| Swivel/Tilt LCD | No |
|---|
| Weather Resistant | Yes |
|---|
| Built-in Flash | No |
|---|
|
| Battery | Li-ion Battery BP-61 |
|---|
| Operating/Storage Temperature | 0 to 40 degrees C |
|---|
|
| Weight | 635g (22.4oz.) |
|---|
| Dimensions (WxHxD) | 147 x 95.1 x 90.8mm (5.79 x 3.74 x 3.57 in.) |
|---|
| Colour | Black |
|---|
|
| Focal Length | None |
|---|
| Aperture (Max. & Min.) | None |
|---|
| Camera Mount Type | None |
|---|
| Format Compatibility | None |
|---|
| Angle of View | None |
|---|
| Minimum Focus Distance | None |
|---|
| Maximum Close-Up Magnification | None |
|---|
| Groups/Elements | None |
|---|
| Diaphragm Blades | None |
|---|
|
| Autofocus | None |
|---|
| Tripod Collar | None |
|---|
| Image Stabilization | None |
|---|
|
| Dimensions (DxL) | None |
|---|
| Filter Thread | None |
|---|
| Weight | None |
|---|
|