| Camera Type | Digital SLR |
|---|
| Camera Style | Pro |
|---|
| Lens Mount | Nikon F |
|---|
| Camera Format | Full-Frame |
|---|
| Effective Pixels | 36.3MP |
|---|
| Approx. Resolution | 36MP |
|---|
| Sensor Type/Size | 35.9 x 24mm CMOS |
|---|
| File Formats | JPEG, RAW, TIFF |
|---|
| Memory Card Type | Compact Flash, SD/SDHC/SDXC |
|---|
|
| ISO Sensitivity | 64-12,800 (Lo: 32, Hi: 25,600 to 51,200) |
|---|
| Shutter | Type: Electronic
Speed: Bulb, 30-1/8000 sec. |
|---|
| Mirror Lock-Up | Yes |
|---|
| Metering Method | Centre-weighted, 3D Colour Matrix Metering III, Spot, Highlight-weighted |
|---|
| Exposure Modes | Aperture Priority, Manual, Programmed auto with flexible program, Shutter Priority |
|---|
| White Balance Modes | Auto, Colour Temperature, Cloudy, Direct Sunlight, Flash, Fluorescent, Incandescent, Shade, Preset manual |
|---|
|
| Continuous Shooting | 5 fps |
|---|
| Self Timer | 2, 5, 10, 20 sec |
|---|
| In-Camera Image Editing | Yes |
|---|
| Connectivity | HDMI C mini-pin, Headphone Connector, NTSC, Stereo Microphone Input, Super Speed USB 3.0 |
|---|
| Wi-Fi Capable | Yes |
|---|
|
| Focus Type | Auto & Manual |
|---|
| Focus Mode | Autofocus (AF): Single-servo AF (AF-S); continuous-servo AF (AF-C); Manual focus (MF) |
|---|
| Autofocus Points | 51 |
|---|
|
| Viewfinder Type | Pentaprism |
|---|
| Viewfinder Coverage | 100% |
|---|
| Viewfinder Magnification | 0.70x |
|---|
| Diopter Adjustment | -3 to +1m |
|---|
| Screen Size | 3.2" |
|---|
| Display Screen Type | Rear Screen LCD |
|---|
| Angle of View | 170 degree |
|---|
| Live View | Yes |
|---|
|
| Video Recording | NTSC |
|---|
| Video Resolution | HD |
|---|
| File Size | 1920 x 1080 (Full HD), 1280 x 720 (HD) |
|---|
| Continuous Shooting Time | 29 minutes, 59 seconds |
|---|
| Audio Recording | Built-in microphone, stereo; Optional External Mic |
|---|
|
| Flash Modes | Auto FP High-Speed Sync, Front-curtain sync (normal), Rear-curtain sync, Red-Eye reduction, Red-Eye reduction with slow sync, Slow rear-curtain sync, Slow sync, Off |
|---|
| Built-in Flash | Yes |
|---|
| Guide No. (Feet/Metres) | 12m (ISO 100) |
|---|
| Max Sync Speed | 1/250 sec. |
|---|
| Flash Compensation | -3 to +1 EV in increments of 1/3, 1/2 or 1 EV |
|---|
| Dedicated Flash System | iTTL |
|---|
| External Flash Connection | Yes |
|---|
|
| Swivel/Tilt LCD | No |
|---|
| Weather Resistant | No |
|---|
| Built-in Flash | Yes |
|---|
|
| Battery | EN-EL15
|
|---|
| AC Power Adapter | EH-5b AC Adapter; requires EP-5B Power Connector (Sold Separately) |
|---|
| Operating/Storage Temperature | 0-40C (32-104F) |
|---|
|
| Weight | 880g (31.1 oz) |
|---|
| Dimensions (WxHxD) | 146 x 123 x 81.5mm (5.8 x 4.9 x 3.3 in) |
|---|
| Colour | Black |
|---|
|