| Camera Type | Digital SLR |
|---|
| Camera Style | Hobbyist & Beginner |
|---|
| Lens Mount | Pentax K |
|---|
| Camera Format | APS-C |
|---|
| Effective Pixels | 16.28MP |
|---|
| Approx. Resolution | 16MP |
|---|
| Aspect Ratio | 16:9, 4:3 |
|---|
| Sensor Type/Size | 23.7 x 15.7 mm CMOS |
|---|
| File Formats | JPEG, RAW |
|---|
| Memory Card Type | SD/SDHC/SDXC |
|---|
|
| ISO Sensitivity | Up to 51200 |
|---|
| Shutter | Electronic focal plane shutter |
|---|
| Remote Control | Available |
|---|
| Mirror Lock-Up | N/A |
|---|
| Metering Method | TTL open aperture, 77 segmented metering, center-weighted and spot metering |
|---|
| Exposure Modes | Auto Picture mode: automatically selects from Standard, Portrait, Landscape, Macro, Moving Object, Night Scene Portrait, Night Scene, Blue Sky, Forest |
|---|
| White Balance Modes | Daylight, Shade, Cloudy, Fluorescent Light (D: Daylight Color, N: Daylight White, W: Cool White, L: Warm White), Tungsten, Flash, CTE, Manual, Colour |
|---|
|
| Continuous Shooting | 6 fps |
|---|
| Self Timer | 2 sec, 12 sec |
|---|
| In-Camera Image Editing | Yes |
|---|
| Connectivity | AV output terminal, USB 2.0 |
|---|
|
| Focus Type | Auto |
|---|
| Focus Mode | Auto AF, Single AF, Continuous AF |
|---|
| Autofocus Points | 11 points |
|---|
|
| Viewfinder Type | Pentaprism |
|---|
| Viewfinder Coverage | 100% |
|---|
| Viewfinder Magnification | 0.92x |
|---|
| Diopter Adjustment | -2.5m to 1.5m |
|---|
| Screen Size | 3.0" |
|---|
| Display Screen Type | TFT LCD |
|---|
| Angle of View | N/A |
|---|
| Live View | Yes |
|---|
|
| Video Recording | NTSC, PAL |
|---|
| File Size | 1920x1080, 1280x720, 640x480 |
|---|
| ISO Sensitivity | Up to 51200 |
|---|
| Focus (Auto/Manual) | Auto/Manual |
|---|
| Continuous Shooting Time | Up to 25 minutes |
|---|
| Audio Recording | Monaural |
|---|
|
| Flash Modes | P-TTL, Red-eye Reduction, Slow-speed Sync, Trailing Curtain Sync |
|---|
| Built-in Flash | Yes |
|---|
| Guide No. (Feet/Metres) | 12m (ISO 100) |
|---|
| Max Sync Speed | 1/180 sec |
|---|
| Flash Compensation | -2 to 1 EV (1/3 steps) |
|---|
| Dedicated Flash System | TTL |
|---|
| External Flash Connection | Hot Shoe, High Speed Sync and Wireless |
|---|
|
| Swivel/Tilt LCD | No |
|---|
| Weather Resistant | Yes |
|---|
| Built-in Flash | Yes |
|---|
|
| Battery | D-LI109 |
|---|
| AC Power Adapter | Optional |
|---|
| Operating/Storage Temperature | -10 to 40C (14 to 104F) |
|---|
|
| Weight | 590g |
|---|
| Dimensions (WxHxD) | 129.0 x 96.5 x 70.0mm |
|---|
| Colour | Blue |
|---|
|
| Focal Length | 18-55mm |
|---|
| Aperture (Max. & Min.) | Max: f/3.5-5.6, Min: f/22-38 |
|---|
| Camera Mount Type | Pentax K |
|---|
| Format Compatibility | Pentax Digital (APS-C) |
|---|
| Angle of View | 76-29 degrees |
|---|
| Minimum Focus Distance | 0.25m |
|---|
| Maximum Close-Up Magnification | 0.34x |
|---|
| Groups/Elements | 8 Groups/11 Elements |
|---|
| Diaphragm Blades | 6 |
|---|
|
| Autofocus | Yes |
|---|
| Tripod Collar | No |
|---|
| Image Stabilization | No |
|---|
|
| Dimensions (DxL) | 68.5mm x 67.5mm |
|---|
| Filter Thread | 52mm |
|---|
| Weight | 230g |
|---|
|