| Camera Type | Mirrorless Camera |
|---|
| Camera Style | Pro |
|---|
| Lens Mount | L-Mount |
|---|
| Camera Format | Full-Frame |
|---|
| Colour Filter | Primary |
|---|
| Effective Pixels | 24.2MP |
|---|
| Approx. Resolution | 24MP |
|---|
| Aspect Ratio | 3:2 |
|---|
| Sensor Type/Size | CMOS / 35.6 x 23.8 mm / 1.40 x 0.94 in |
|---|
| File Formats | Still Images: JPEG, RAW, HLG Photo; Movies: 6K: MP4 (H.265/HEVC), 4K: MP4 (H.264/AVC) |
|---|
| Dust Reduction System | Yes |
|---|
| Memory Card Type | SD/SDHC/SDXC |
|---|
| Noise Reduction | Yes |
|---|
| Image Stabilization | Yes |
|---|
|
| ISO Sensitivity | 100-51200 (Extended: 50-204800) |
|---|
| Shutter | Mechanical: 1/8000 to 60 sec, Electronic: 1/8000 to 60 sec, Bulb; Movie: 1/16000 to 1/2 sec |
|---|
| Remote Control | DMW-RS2 (Sold Separately) |
|---|
| Metering Method | Multiple / Center Weighted / Spot / Highlight Weighted |
|---|
| Exposure Modes | Program AE / Aperture Priority AE / Shutter Priority AE / Manual Exposure |
|---|
| White Balance Modes | AWB / AWBc / AWBw / Daylight / Cloudy / Shade / Incandescent / Flash / White Set 1, 2, 3, 4 / Color temperature setting 1, 2, 3, 4 |
|---|
| Burst Rate | 2 to 7 fps |
|---|
|
| Continuous Shooting | 2 to 7 fps |
|---|
| Shutter Lag | 0.005 sec. |
|---|
| Self Timer | 2 sec, 10 sec |
|---|
| In-Camera Image Editing | Yes |
|---|
| Connectivity | HDMI D, USB 3.1 Type-C, 3.5mm Microphone Jack, 3.5mm Headphone Jack, 2.5mm Remote Input, XLR Audio Input, Monaural Speaker, Wi-Fi, Bluetooth |
|---|
| Wi-Fi Capable | Yes |
|---|
|
| Focus Type | Contrast AF |
|---|
| Focus Mode | AFS (Single) / AFC (Continuous) / MF |
|---|
| Autofocus Points | 225 |
|---|
|
| Viewfinder Type | OLED Live Viewfinder |
|---|
| Viewfinder Coverage | 100% |
|---|
| Viewfinder Magnification | 0.74x |
|---|
| Diopter Adjustment | -4.0 to + 4.0 |
|---|
| Screen Size | 7.5 cm / 3.0 in |
|---|
| Display Screen Type | Tilt Touch LCD |
|---|
| Screen Coverage | 100% |
|---|
| Live View | Yes |
|---|
|
| Video Recording | Yes |
|---|
| Video Resolution | 4K UHD |
|---|
| File Size | 3840 x 2160, 1920 x 1080, Anamorphic 4K: 3328 x 2496 (4:3) |
|---|
| ISO Sensitivity | 100-51,200 (extendable to 204,800) |
|---|
| Exposure Compensation | +- 3 EV (in 1/3 EV steps) |
|---|
| Focus (Auto/Manual) | Auto, Manual |
|---|
| Continuous Shooting Time | MP4: Up to 110 min; MOV: Up to 110 min. |
|---|
| Audio Recording | MOV: LPCM (2ch 48kHz/16-bit), MP4: AAC (2ch) |
|---|
|
| Flash Modes | Auto* / Auto/Red-eye Reduction* / Forced On / Forced On/Red-eye Reduction / Slow Sync. / Slow Sync./Red-eye Reduction / Forced Off *For iA only. |
|---|
| Built-in Flash | No |
|---|
| Max Sync Speed | Less than 1/250 second |
|---|
| Flash Compensation | +-3EV (in 1/3 EV steps) |
|---|
| External Flash Connection | Hot Shoe |
|---|
|
| Swivel/Tilt LCD | Yes |
|---|
| Weather Resistant | Yes |
|---|
| Built-in Flash | No |
|---|
|
| Battery | Li-ion Battery Pack (7.2V, 2200mAh, 16Wh) |
|---|
| Operating/Storage Temperature | 0 to 40 degrees C / 32 to 104 degrees F |
|---|
|
| Weight | 714 g / 25.18 oz |
|---|
| Dimensions (WxHxD) | 132.6 x 97.1 x 81.9 mm / 5.22 x 3.82 x 3.22 in |
|---|
| Colour | Black |
|---|
|
| Focal Length | 20-60mm |
|---|
| Aperture (Max. & Min.) | Max: F3.5-5.6; Min: F22 |
|---|
| Camera Mount Type | L-Mount |
|---|
| Format Compatibility | Full-Frame |
|---|
| Angle of View | 94-40 degrees |
|---|
| Minimum Focus Distance | 15 cm / 5.90 in (at 20-26 mm) / 40 cm / 15.75 in (at 60 mm) |
|---|
| Maximum Close-Up Magnification | 0.43x |
|---|
| Groups/Elements | 9 Groups/11 Elements |
|---|
| Diaphragm Blades | 9 |
|---|
|
| Autofocus | Yes |
|---|
| Tripod Collar | No |
|---|
| Image Stabilization | No |
|---|
|
| Dimensions (DxL) | 77.4 x 87.2 mm / 3.05 x 3.43 in |
|---|
| Filter Thread | 67mm |
|---|
| Weight | 350 g / 12.35 oz |
|---|
|