| Warranty | 1 Year Limited Nikon Canada Warranty |
|---|
|
| Camera Type | Digital SLR |
|---|
| Camera Style | Enthusiast |
|---|
| Lens Mount | Nikon F |
|---|
| Camera Format | Full-Frame |
|---|
| Effective Pixels | 24.3MP |
|---|
| Approx. Resolution | 24MP |
|---|
| Sensor Type/Size | CMOS / 35.9 x 24 mm / 1.41 x 0.94 in |
|---|
| File Formats | JPEG, RAW |
|---|
| Dust Reduction System | Yes |
|---|
| Memory Card Type | SD/SDHC/SDXC |
|---|
|
| ISO Sensitivity | 100-6400 (Custom Function: 50-25600) |
|---|
| Shutter | 30-1/4000 sec.; Bulb |
|---|
| Remote Control | MC-DC2 (Sold Separately) |
|---|
| Mirror Lock-Up | Yes |
|---|
| Metering Method | Center-weighted; 3D Colour Matrix Metering II; Spot |
|---|
| Exposure Modes | Aperture Priority, Manual, Programmed Auto with Flexible Program, Shutter Priority Auto |
|---|
| White Balance Modes | Auto (2 types), Custom (2500-10000K), Cloudy, Direct Sunlight, Flash, Fluorescent (7 types), Incandescent, Preset Manual (4 settings), Shade |
|---|
|
| Continuous Shooting | Up to 6 fps |
|---|
| Self Timer | 2, 5, 10, 20 sec. |
|---|
| Date & Time Stamp | Yes |
|---|
| In-Camera Image Editing | Yes |
|---|
| Connectivity | HDMI C, Headphone Connector, Hi-speed USB, Stereo Microphone Input, Accessory Terminal |
|---|
| Wi-Fi Capable | Eye-Fi Compatible; WU-1b Wireless Mobile Adapter (sold separately) |
|---|
|
| Focus Type | Auto, Manual |
|---|
| Focus Mode | Single-servo, Continuous-servo, Auto Selection; Predictive Focus Tracking; Manual Focus |
|---|
| Autofocus Points | 39 |
|---|
|
| Viewfinder Type | Pentaprism |
|---|
| Viewfinder Coverage | FX: 100%; DX: 97% |
|---|
| Viewfinder Magnification | 0.70x |
|---|
| Diopter Adjustment | -3 to +1m-1 |
|---|
| Screen Size | 8.13 cm / 3.2 in |
|---|
| Display Screen Type | Rear Screen LCD |
|---|
| Angle of View | 170-degree |
|---|
| Live View | Yes |
|---|
|
| Video Recording | Yes |
|---|
| Video Resolution | FHD, HD |
|---|
| File Size | 1920 x 1080; 1280 x 720 |
|---|
| Exposure Control | TTL exposure metering using main image sensor |
|---|
| Exposure Compensation | +-5 EV in increments of 1/3, 1/2 or 1 EV |
|---|
| Focus (Auto/Manual) | Auto/Manual |
|---|
| Continuous Shooting Time | 20 min. at 1920 x 1080 |
|---|
| Audio Recording | Built-in microphone, monaural; External stereo microphone (Sold Separately) |
|---|
|
| Flash Modes | Front-curtain sync (normal); Rear-curtain sync; Red-Eye reduction; Red-Eye reduction with slow sync; Slow sync |
|---|
| Built-in Flash | Yes |
|---|
| Guide No. (Feet/Metres) | 12m (ISO 100) |
|---|
| Max Sync Speed | 1/200 sec. |
|---|
| Flash Compensation | -3 to +1 EV in increments of 1/3, 1/2 or 1 EV |
|---|
| Dedicated Flash System | iTTL |
|---|
| External Flash Connection | Hot Shoe |
|---|
|
| Swivel/Tilt LCD | No |
|---|
| Weather Resistant | No |
|---|
| Built-in Flash | Yes |
|---|
|
| Battery | EN-EL15 Lithium-ion Battery |
|---|
| AC Power Adapter | EH-5b AC Adapter; Requires EP-5B Power Supply Connector |
|---|
| Operating/Storage Temperature | 0-40 C / 32-104 F |
|---|
|
| Weight | 760 g / 26.8 oz |
|---|
| Dimensions (WxHxD) | 141 x 113 x 82 mm / 5.55 x 4.45 x 3.23 in |
|---|
| Colour | Black |
|---|
|