| Camera Type | Digital SLR |
|---|
| Camera Style | Hobbyist & Beginner |
|---|
| Lens Mount | Canon EF |
|---|
| Camera Format | APS-C |
|---|
| Effective Pixels | 18.0MP |
|---|
| Approx. Resolution | 18MP |
|---|
| Aspect Ratio | 3:2 |
|---|
| Sensor Type/Size | 22.3mm x 14.9mm CMOS |
|---|
| File Formats | JPEG, RAW |
|---|
| Memory Card Type | SD/SDHC/SDXC |
|---|
|
| ISO Sensitivity | 100-6400 (expandable to 12800) |
|---|
| Shutter | 30sec. To 1/4000 sec., Bulb |
|---|
| Remote Control | Compatible with Remote Switch RS-60E3 |
|---|
| Mirror Lock-Up | NA |
|---|
| Metering Method | 63-zone Dual-layer metering, Evaluative metering, Partial metering, Center-weighted average |
|---|
| Exposure Modes | Creative Zone, Program AE (Shiftable), Shutter-priority AE, Aperture-priority AE, Manual exposure (including bulb), Basic Zone, Scene Intelligent Auto (Program AE/non-shiftable), Flash Off, Creative Auto, Portrait, Landscape, Close-up, Sports, Food, Night |
|---|
| White Balance Modes | Auto |
|---|
|
| Continuous Shooting | Up to 3.0 fps |
|---|
| Start-Up Time | 0.12 sec. |
|---|
| Self Timer | 2 sec, 10 sec. |
|---|
| In-Camera Image Editing | Yes |
|---|
| Connectivity | USB 2.0, HDMI C, Video Output |
|---|
| Wi-Fi Capable | Yes |
|---|
|
| Focus Type | Contrast AF, Manual focus |
|---|
| Focus Mode | Autofocus (One-Shot AF, Predictive AI Servo AFAI Focus AF), Manual focus |
|---|
| Autofocus Points | 9 |
|---|
|
| Viewfinder Type | Pentamirror |
|---|
| Viewfinder Coverage | 95% |
|---|
| Viewfinder Magnification | 0.8x / 22.4 degrees |
|---|
| Diopter Adjustment | -2.5 to +0.5 m-1 |
|---|
| Screen Size | 3.0" |
|---|
| Display Screen Type | Rear Screen LCD |
|---|
| Angle of View | NA |
|---|
| Live View | Live View |
|---|
|
| Video Recording | Yes |
|---|
| Video Resolution | HD |
|---|
| File Size | 1920 x 1080, 1280 x 720, 640 x 480 |
|---|
| Exposure Control | Creative Zone, Program AE (Shiftable), Shutter-priority AE, Aperture-priority AE, Manual exposure (including bulb), Basic Zone, Scene Intelligent Auto (Program AE/non-shiftable), Flash Off, Creative Auto, Portrait, Landscape, Close-up, Sports, Food, Night |
|---|
| Exposure Compensation | +-3 stops in 1/3-stop increments) |
|---|
| Focus (Auto/Manual) | Contrast AF, Manual focus |
|---|
| Continuous Shooting Time | NA |
|---|
| Audio Recording | Linear PCM |
|---|
|
| Flash Modes | Auto |
|---|
| Built-in Flash | Yes |
|---|
| Guide No. (Feet/Metres) | 30.2 ft./9.2m (at ISO 100) |
|---|
| Max Sync Speed | 1/200 sec. |
|---|
| Flash Compensation | Up to +-2 stops in 1/3- or 1/2-stop increments |
|---|
| Dedicated Flash System | E-TTL II autoflash (Evaluative, Average), FE lock |
|---|
| External Flash Connection | Hot Shoe |
|---|
|
| Swivel/Tilt LCD | No |
|---|
| Weather Resistant | No |
|---|
| Built-in Flash | Yes |
|---|
|
| Battery | LP-E10 |
|---|
| AC Power Adapter | NA |
|---|
| Operating/Storage Temperature | 0-40C (32-104F)
|
|---|
|
| Weight | 485g (17.11 oz.) |
|---|
| Dimensions (WxHxD) | 129.0 x 101.3 x 77.6mm (5.08 x 3.99 x 3.06 in.) |
|---|
| Colour | Black |
|---|
|
| Focal Length | 18-55mm |
|---|
| Aperture (Max. & Min.) | Max: f/3.5-5.6, Min: f/22-38 |
|---|
| Camera Mount Type | EF-S |
|---|
| Format Compatibility | Canon (APS-C) |
|---|
| Angle of View | 74.2-27.5 degrees |
|---|
| Minimum Focus Distance | 0.25m |
|---|
| Maximum Close-Up Magnification | 0.34x |
|---|
| Groups/Elements | 9 Groups/11 Elements |
|---|
| Diaphragm Blades | 6 |
|---|
|
| Autofocus | Yes |
|---|
| Tripod Collar | No |
|---|
| Image Stabilization | Yes |
|---|
|
| Dimensions (DxL) | 68 x 71 mm (2.7 x 2.8 in.) |
|---|
| Filter Thread | 58mm |
|---|
| Weight | 201g (7.1 oz.) |
|---|
|